trytytki

Mufy żelowe – szybkie, łatwe i pewne połączenie

Przerwanie kabla może być wynikiem działania ludzkiego, czynników mechanicznych czy efektem przestarzałej instalacji elektrycznej. Aby połączenia kablowe były bezpieczne dla człowieka i niezawodne, muszą być wykonane z wysoką starannością. Istnieje także wiele sposobów łączenia uszkodzonych i przerwanych kabli oraz przewodów. Sposoby te nie wymagają dużej wprawy i narzędzi. Za jedno z najłatwiejszych i najbardziej skutecznych rozwiązań zabezpieczających połączenia kabli i przewodów uznawane są żelowe mufy kablowe. Sprawdź, czym się charakteryzują!

Czym są mufy żelowe i jak ich używać?

Mufy żelowe stanowią jedno z nowoczesnych form łączenia przerwanych kabli i przewodów. Jest to rozwiązanie gotowe do natychmiastowego zastosowania w miejscu docelowym. Mufy kablowe tworzą izolację i zabezpieczają miejsca łączeń przewodów elektrycznych, telekomunikacyjnych czy małych układów elektronicznych. Jednak, czym charakteryzuje się taka mufa żelowa kablowa? Otóż składa się ona z obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego wypełnionej obustronnie lepką, plastyczną masą, czyli żelem silikonowym. Dzięki czemu możliwe jest niemal natychmiastowe użycie.

Aby stworzyć szybkie i pewne połączenie wystarczy tylko połączyć oczyszczone wcześniej kable i zanurzyć wykonane połączenie w wyznaczonym miejscu w mufie oraz zamknąć obudowę mocno ściskając. Żel znajdujący się wewnątrz szczelnie wypełnia wszystkie puste miejsca. Dla dodatkowej ochrony obudowy przed nieplanowanym otwarciem można ją zabezpieczyć przy pomocy trytytek. Wzmocnione zamknięcie pełni funkcję dodatkowej bariery ochronnej przed przedostawaniem się wody i pyłu do wnętrza mufy, co mogłoby zagrozić trwałości realizowanych połączeń kablowych.

Dlaczego mufa żelowa to najlepszy sposób łączenia kabli?

Za wyborem kablowej mufy żelowej przemawiają bardzo dobre właściwości izolacyjne w warunkach dużego zawilgocenia, zapylenia i zanieczyszczenia. Wszystkie te czynniki mogą wywierać niekorzystny wpływ na wykonywane połączenia, obniżając przy tym ich stabilność. Jednak nie przy mufie żelowej, która tworzy trwałe, szczelne i przede wszystkim bezpieczne połączenia. Cechuje się bardzo wysoką trwałością eksploatacyjną i niezawodnością eksploatacji połączeń.

Dużą zaletą mufy żelowej jest fakt, że jest rozbieralna, co sprawia, że można jej użyć wielokrotnie. Do wykonania złącza nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia. Większość zestawów posiada złączkę kablową wraz z kluczem. W porównaniu z mufą żywiczną, która wypełniona jest dwuskładnikową żywicą poliuretanową, mieszaniną żywicy i utwardzaczem, użycie mufy żelowej jest dużo szybsze, dzięki temu przyspiesza realizację zlecenia. Wynika to z tego, że żywicę służącą do wypełnienia obudowy należy najpierw przygotować na miejscu zastosowania. Natomiast mufa żelowa to produkt gotowy do użycia, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.