trytytki

Cienkościenne rurki termokurczliwe

Cienkościenne rurki termokurczliwe o stosunku skurczu 2:1, 3:1 lub 4:1 po obkurczeniu zmniejszają swoją średnicę co pozwala idealnie dopasować się zarówno do regularnych jak i nieregularnych kształtów przedmiotu. Po obkurczeniu nie tracą swoich właściwości i nadal są wysoce elastyczne. Co więcej, potrafią w łatwy sposób formować przewód lub wiązkę pokrytą rurką termokurczliwą. Cienkościenne rurki z klejem RTCK wykonane są z wysokiej jakości poliolefinu oraz kleju termotopliwego. Występują w kolorze czarnym.

Cienkościenne rurki termokurczliwe charakteryzują się dobrymi parametrami elektroizolacyjnymi oraz mechanicznymi. Zapewniają wysoką wodoszczelność po obkurczeniu. Są samogasnące wg normy UL 94-HB – z wyjątkiem koloru przezroczystego – i nie podtrzymują płomienia. Dużą zaletą rurek termokurczliwych jest ich wysoka odporność na grzyby, pleśń, chemikalia, korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Bardzo dobrze chronią przed wilgocią, a także są przyjazne dla środowiska, gdyż nie zawierają metali ciężkich.

Rurki termokurczliwe do izolacji są produkowane zgodnie z dyrektywami REACH i RoHS. Przy czym REACH to rozporządzenie Unii Europejskiej, przyjęte w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia. Natomiast dyrektywa RoHS, ograniczająca używanie ryzykownych dla środowiska substancji, została transponowana do Polski Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 marca 2007 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia wykorzystywania w sprzęcie elektronicznym i elektrycznym niektórych substancji mogących negatywnie oddziaływać na środowisko. Jej celem jest zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych przenikających do środowiska z odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Gdzie cienkościenne rurki termokurczliwe znajdują zastosowanie?

Cienkościenne rurki termokurczliwe cechują się wysokim współczynnikiem obkurczania oraz posiadają szeroki zakres temperatury pracy, tj. -45°C – 125°C, co umożliwia ich zastosowanie w wielu różnych środowiskach pracy. Służą one przede wszystkim do ochrony przewodów i kabli. Doskonale spisują się w celach izolacyjnych, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stosowane są do identyfikacji kabli i przewodów. Rurki termokurczliwe do izolacji bardzo dobrze zabezpieczają przed działaniem wody. Wykorzystywane są do wykonywania izolacji elektrycznej i łączenia wiązek kablowych. Zapewniają osłonę mechaniczną i służą do oznakowania przewodów w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym czy AGD. Znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach podziemnych, jak i naziemnych. Sprawdzają się także przy naprawie i odtwarzaniu uszkodzonej izolacji kabli.