trytytki

Rodzaje końcówek tulejkowych – kiedy jakie zastosować

Różnego rodzaju kable wymagają często podłączenia do gniazdka sieciowego lub urządzenia elektronicznego. W tym celu wykorzystuje się specjalne końcówki kablowe. Żeby założyć taką końcówkę na kable, konieczne jest zastosowanie specjalnych narzędzi. W celu zyskania pewności, że połączenie będzie naprawdę solidne i bezpieczne, druciki należy skręcić wokół siebie i dopiero wtedy umieścić je w końcówce kablowej oraz sprasować przy użyciu odpowiedniej zaciskarki. W ten właśnie sposób można uzyskać gotowy do użycia w rozmaitych łączeniach kabel.

Końcówki kablowe przeznaczone są do zaciskania na przewodach wielodrutowych, tzw. lince, a ich celem jest utrzymanie razem wszystkich drutów przewodu oraz usztywnienie ich przed przykręceniem w zacisku. Stosowanie końcówek zapewnia większą odporność połączenia na drgania mechaniczne oraz mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zwarć. Wpływają one na prawidłową eksploatację urządzeń i instalacji elektrycznych. Zakończenie przewodu wielodrutowego końcówką kablową w znacznym stopniu ułatwia jego montaż np. w kostce zaciskowej.

Dużą zaletą końcówek jest ochrona przez zginaniem i uszkodzeniami. Są one wykonane z wysoce przewodzących materiałów miedzianych i pokryte cyną w celu ochrony przed korozją. Kolor kołnierza wykonanego z tworzywa sztucznego zazwyczaj wskazuje na przekrój przewodu. Dzięki końcówkom poszczególne nitki przewodów skręcanych nie rozchodzą się i nie wyginają. Proces zaciskania łączy przewód i końcówkę trwale i nierozłącznie ze sobą. Jest to niezwykle korzystne szczególnie przy wykonywaniu wielokrotnych operacji okablowania w szafie sterowniczej.

Końcówki tulejkowe i ich zastosowanie

Wyróżnić można kilka rodzajów końcówek, które stosuje się w zależności od potrzeb. Mogą to być końcówki konektorowe, rurowe, tulejkowe czy oczkowe. Najczęściej wykorzystywane są końcówki kablowe tulejkowe, z których można wyróżnić:

  • końcówki tulejkowe izolowane DUI – stosuje się je do zabezpieczenia końcówek przewodów wielożyłowych przed ich rozszczepianiem. Zastosowanie końcówek tulejkowych izolowanych zmniejsza ryzyko powstania zwarcia oraz zapewnia wykorzystanie parametrów pełnego przekroju żyły przewodu,
  • końcówki tulejkowe nieizolowane DUN – wykonane są z miedzi pokrytej cynkiem. Końcówki do kabli bez izolacji przeznaczone są do montażu przez zaciskanie na przewodach wielodrutowych. Minimalna warstwa pocynowania końcówek kablowych wynosi 3 µm,
  • końcówki tulejkowe izolowane podwójne DUID – z izolacją do dwóch przewodów. Stosuje się je do zabezpieczenia końcówek przewodów wielożyłowych przed ich rozszczepianiem, gdzie do jednego styku potrzeba doprowadzić dwa przewody. Zastosowanie ich zmniejsza ryzyko powstania zwarcia oraz zapewnia wykorzystanie parametrów pełnego przekroju żyły przewodu.