trytytki

Krótka historia trytytki

Trytytka to bardzo ciekawy wynalazek, który znany jest dziś pod wieloma nazwami, np. trytka, zip, tretytka, czy sztraps. W niektórych regionach Polski i grupach zawodowych z pewnością istnieją jeszcze inne nazwy. Klasyczne określenie trytytki to opaska zaciskowa lub opaska kablowa. Jest to elastyczna obejma wykonana z tworzywa sztucznego z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym, który polega na zapadnięciu ząbków. Zaciśnięta w ten sposób opaska nie ulega rozluźnieniu, a wiązanie jest bardzo trwałe. Pierwotnie miała ona ułatwiać prowadzenie przewodów w samolotach. Jednak jej współczesne zastosowanie jest o wiele bardziej szerokie. Skutecznie sprawdza się przy drobnych naprawach w domu i biurze oraz wykorzystywana jest przez branżę motoryzacyjną, lotniczą, żeglugę morską, a nawet NASA! Ten prosty w obsłudze wynalazek stanowi dziś spore ułatwienie w wielu dziedzinach naszego życia.

Od czego zaczęła się historia z trytytkami?

Cała historia trytytki zaczyna się w 1956 roku w fabryce Boeinga, czyli 65 lat temu. To właśnie wtedy pracownik amerykańskiej firmy Thomas & Betts (aktualnie ABB) stwierdził, że układanie wiązek kabli na pokładzie samolotu jest bardzo pracochłonne i mało efektywne. Przewody prowadzono wówczas na arkuszach ze sklejki i przytwierdzano za pomocą woskowanego sznurka. Jego wiązanie na wiązce przewodów często doprowadzało do zranienia palców, dlatego postanowiono ten proces uprościć. Firmie zależało na tym, aby zabezpieczyć wiązki kabli przed przetarciem lub splątaniem, dlatego powierzyła to zadanie inżynierowi Maurusowi C. Loganowi, który miał znaleźć alternatywne rozwiązanie. Przez dwa lata projektował wiele wersji opasek, aż w końcu 24 czerwca 1958 roku opatentował opaskę pod nazwą Ty-Rap.

Pierwszy jej model był wykonany z metalu, jednak proces produkcji był bardzo czasochłonny, gdyż wymagał formowania opaski i zakładania zapadki. W dodatku zapadka była podatna na złamanie oraz luzowanie. Ostateczna wersja trytytki powstała w 1968 roku. Od tego czasu firma wyprodukowała około 300 różnych modeli trytytek. Najpierw, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem wprowadziła je do branży lotniczej. Następnie przyjęto je w kolejnych branżach. Dużą popularnością cieszyła się także u osób prywatnych. W międzyczasie do produkcji opasek zaciskowych, zamiast metalu zaczęto używać tworzywa sztuczne, głównie nylon.

Skąd pochodzi nazwa trytytki?

Do Polski opaska zaciskowa trafiła dopiero w latach 90., a jej dystrybucją zajęła się firma, która od 2014 roku działa pod nazwą Trytyt. To właśnie ona nazwała opaskę „trytytką” ze względu na charakterystyczny dźwięk pojawiający się podczas jej zaciskania. Ideą nazwy było odróżnienie oryginalnej trytytki od obecnych na rynku taśm kablowych, które nie dawały wysokiej jakości. Polska firma przez ponad 20 lat ciężko pracowała nad rozwojem produktu. I właśnie to pozwoliło jej zyskać duże grono Klientów. Firma ta zajmuje się dzisiaj również dystrybucją osprzętu elektroinstalacyjnego do łączenia, izolacji oraz mocowania kabli nie tylko na polskim rynku, ale również poza granicami naszego kraju. Warto także wiedzieć, że trytytki i trytytka to nazwy zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej pod numerami R.192091 i R.303165.