trytytki

Szybkozłączki – szybkość i wygoda w pracy instalatora

Szybkozłączki to elementy łączeniowe, dzięki którym tymczasowo lub trwale połączysz i zamocujesz kable oraz przewody. Pozwalają one na szybkie i sprawne połączenie ze sobą aż ośmiu przewodów. Są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, co z pewnością ułatwi Ci identyfikację. Szybkozłączki są produkowane z przezroczystego surowca, który spełnia normę UL 94V-2. Materiały użyte do produkcji złączek instalacyjnych to głównie poliwęglan, stal nierdzewna, a także miedź cynowana. Szybkozłączki uniwersalne do przewodów są dodatkowo wyposażone w dźwignię z poliamidu. Ich temperatura pracy wynosi do +105°C.

Przezroczyste tworzywo zapewnia dobrą widoczność i umożliwia z zewnątrz podgląd miejsca styku i właściwego połączenia przewodów bez otwierania szybkozłączki. Do użycia złączek uniwersalnych linka/drut nie są konieczne żadne narzędzia – wystarczy, że je otworzysz, włożysz przewód i zamkniesz. Jest to naprawdę duża wygoda w pracy instalatora. Zaciśnięte szybkozłączki zapewniają trwałość połączenia, dlatego wyrwanie z nich kabli czy przewodów nie jest wcale takie łatwe.

Gdzie szybkozłączki znajdują zastosowanie?

Wykonuje się je z samogasnącego tworzywa, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Mogą pracować w temperaturze do +85°C, a nawet do +105°C, w zależności od modelu szybkozłączki. Ich największą zaletą jest szybkość i wygoda pracy podczas łączenia kabli i przewodów. Z tego właśnie powodu znajdują zastosowanie przy instalacjach elektrycznych czy oświetleniowych, w szczególności gdy zachodzi potrzeba wydłużenia instalacji, poprawy efektywności połączenia czy dodatkowego zabezpieczenia.

Szybkozłączki wykorzystywane są także w budowie systemów bezpieczeństwa, a także w innych pracach elektroinstalacyjnych. Dzięki nim można szybko odciąć przepływ i zabezpieczyć instalację w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Są to zarówno najtańsze, jak i najbardziej popularne produkty do tego typu zastosowań.