trytytki

Jak odtworzyć uszkodzone i przerwane kable?

Chyba każdy z nas spotkał się w życiu z uszkodzonym i przerwanym kablem lub przewodem w instalacji zasilającej czy teletechnicznej. Przerwanie kabla może być nie tylko wynikiem działania ludzkiego. Przyczyną może być także przestarzała instalacja elektryczna. Kabel może zostać również przegryziony przez kota, psa lub innego domowego pupila. Naprawą uszkodzonego kabla bez problemu można się zająć samemu, bez konieczności wzywania fachowca. Istnieje wiele sposobów łączenia i naprawiania kabli oraz przewodów.

Dość pracochłonnym i czasochłonnym sposobem dokonywania naprawy połączeń jest lutowanie. Jednak wymaga ono odrobiny wprawy, dlatego mało osób z niego korzysta. Lutowanie umożliwia połączenie ze sobą żył miedzianych za pomocą cyny. Jednak źle wykonany lut daje słabe połączenie, a zbyt mocne podgrzanie miedzianej żyły skutkuje uszkodzeniem izolacji przewodu. Poznaj zatem bardziej nowoczesne formy łączenia przewodów, które nie wymagają dużej wprawy i narzędzi.

Taśmy samowulkanizujące

Jeśli kabel został delikatnie draśnięty, a także uszkodzona została powłoka zewnętrzna, wówczas wystarczy odtworzyć tylko tę powłokę. Najtańszym rozwiązaniem jest użycie taśmy samowulkanizującej, a dokładniej:

  • taśmy TSEPR wykonanej z gumy etylenowo-propylenowej. Najczęściej jest ona stosowana przy odtwarzaniu izolacji kabla przy mufach średniego napięcia i wodouszczelnianiu kabli oraz przewodów,
  • taśmy PIB wykonanej z gumy poliizobutylenowej. Jest ona stosowana przy odtwarzaniu izolacji kabla przy mufach niskiego napięcia oraz wodouszczelnianiu kabli i przewodów.

Mufy żelowe i żywiczne

Mufa żelowa to także jedna z nowoczesnych form łączenia kabli i przewodów. Jest ona obustronnie wypełniona niezastygającym żelem. W celu odtworzenia uszkodzonego kabla należy w pierwszej kolejności go oczyścić i odtłuścić, a następnie wcisnąć w żel w jednej połówce i zamknąć drugą połówkę mocno ściskając. Żel znajdujący się wewnątrz szczelnie wypełnia wszystkie puste miejsca. Dużą zaletą mufy kablowej żelowej jest fakt, że jest rozbieralna, dlatego można ją użyć wielokrotnie. Do wykonania złącza za pomocą mufy żelowej nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia. Większość zestawów posiada złączkę kablową wraz z kluczem.

Mufy żywiczne również są wykorzystywane do przelotowego łączenia kabli, naprawy kabli przeciętych lub kabli o uszkodzonych izolacjach. Jest to profesjonalne rozwiązanie stosowane także przez energetykę zawodową. W celu odtworzenia kabli najpierw należy uszkodzony kabel oczyścić i odtłuścić – tak samo, jak to ma miejsce przy mufach żelowych. Każdy zestaw mufujący zawiera dwuskładnikową żywicę poliuretanową, mieszaninę żywicy i utwardzacz.

Płaty i zestawy naprawcze termokurczliwe

Płaty termokurczliwe wykonane są z poliolefiny i kleju termotopliwego. Są idealne do odtwarzania izolacji kabli, przewodów, a także do tworzenia muf tradycyjnych w przemyśle elektroenergetycznym oraz telekomunikacyjnym. Oprócz kleju termotopliwego mają powierzchnię nakrapianą farbą termiczną, która po osiągnięciu optymalnej temperatury staje się czarna. Płaty termokurczliwe, jak i rurki termokurczliwe do izolacji to droższe, jednak wytrzymałe rozwiązanie stosowane często przez energetykę zawodową.

Innym termokurczliwym produktem naprawczym są mufy typu ZMR przeznaczone do napraw i odtwarzania uszkodzonych lub przerwanych kabli energetycznych NN 1,3,4,5 żyłowych Al i Cu. Cechują się dużą odpornością na wodę oraz dobrymi parametrami elektrycznymi i mechanicznymi. Produkty termokurczliwe ogrzewa się palnikiem gazowym lub opalarką, co sprawia, że obkurczają się one na kablu. Z kolei termotopliwy klej uaktywnia się i dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny.