trytytki

Bloki kablowe na szynę TH – kiedy stosujemy HLAK, a kiedy PVB?

Zarówno bloki kablowe, zaciski odgałęźne, jak i szyny montażowe są używane w wielu zastosowaniach przemysłowych, komercyjnych i domowych. Umożliwiają one połączenie w jednej instalacji kabli o kilku różnych średnicach, co zapewnia oszczędność miejsca. Można je spotkać najczęściej w zastosowaniach przemysłowych mocy, sterowania czy automatyzacji, w których potrzebnych jest równolegle kilka połączeń.

Bloki kablowe na szynę TH nazywane są również blokami rozdzielczymi lub łączeniowymi. Znajdują zastosowanie głównie w rozdzielnicach niskiego napięcia. Ich wykorzystanie umożliwia połączenie w jednej instalacji kabli o różnych średnicach. Służą do rozdziału mocy i energii z jednego obwodu głównego na kilka mniejszych obwodów. Dzięki blokom kablowym istnieje także możliwość oddzielenia od siebie zacisków fazowych, neutralnych i ochronnych. Bloki rozdzielcze na szynę TH różnią się między sobą pojemnością, umiejscowieniem w rozdzielnicy, a także sposobem przyłączania. Umożliwiają podłączenie przewodów z lub bez końcówek kablowych, a także dają możliwość łączenia szeregowo, według własnych preferencji.

Szyny montażowe typu TH przeznaczone są do montażu aparatury modułowej, np. wyłączników nadprądowych i różnicowo-prądowych, oraz złączek 1-torowych z akcesoriami w rozdzielnicach NN i szafach sterowniczych.

Czym różni się HLAK od PVB?

Zaciski typu HLAK przypina się do szyny i montuje w panele lub szafki. Są one idealne do zastosowań, w których przestrzeń jest ograniczona. Przystosowane są do tworzenia układów szeregowych montowanych na szynie TS/TH35 w układzie pionowym oraz poziomym. Dostępność różnych kolorów pozwala na łatwą identyfikację zacisków fazowych, neutralnych oraz ochronnych. Są one zgodne z normą DIN-VDE 0603-2 dla AC 400V.

Bloki rozdzielcze PVB odpowiadają za podział energii doprowadzanej do szaf rozdzielczych lub sterowniczych. Przeznaczone są do montażu na szynach TS/TH35 lub bezpośrednio do podłoża za pomocą śrub. Bloki rozdzielcze PVB wykonane są z wysokiej jakości tworzywa oraz pocynowanych mosiężnych zacisków, co pozwala na zastosowanie odprowadzenia wykonanego zarówno z przewodów miedzianych, jak i aluminiowych. Klapka, w którą wyposażony jest blok PVB zabezpiecza przed niekontrolowanym dotknięciem zacisków lub przewodów. Zarówno HLAK, jak i PVB pozwalają na optymalizację połączeń przewodów wewnątrz obudowy. Cechuje je także łatwy i sprawny montaż.