trytytki

Uchwyty wbijane – gdzie i kiedy warto je używać?

Kable i przewody powinny być mocowane w odpowiedni sposób. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa użytkowania systemów elektrycznych. Do montażu kabli oraz przewodów elektrycznych używane są specjalne uchwyty kablowe wbijane. Są to małe, praktyczne i funkcjonalne akcesoria, które można także wykorzystać do mocowania rurek instalacyjnych do ścian i podłóg. Mają różne kształty, rozmiary oraz sposób mocowania, co sprawia, że każdy znajdzie idealny produkt do danego rodzaju prac. Są one wykorzystywane zarówno przez profesjonalnych instalatorów, jak i domowych majsterkowiczów.

Uchwyty kablowe wbijane to produkty wielofunkcyjne, z których pomocą można układać trasy kablowe, mocować równolegle dwa przewody płaskie, uporządkować luźne przewody, a także wykonać odejścia od puszek. Ich celem jest usprawnienie prac remontowych oraz zabezpieczenie kabli i przewodów elektrycznych przed uszkodzeniem. Dają one gwarancję szybkiego i trwałego montażu okablowania. Ich zaletą jest lekkość, wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wbijane uchwyty kablowe wykonane z metalu są również odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Oznacza to, że nie ulegają zniszczeniu nawet przy długotrwałej ekspozycji na słońce, silnym wietrze, mrozie czy deszczowej pogodzie.

Gdzie znajdują zastosowanie uchwyty wbijane?

W zależności od rodzaju mają one różne zastosowanie. Przykładowo, uchwyty montażowe płaskie stosuje się głównie do mocowania podstawowych przewodów używanych w instalacjach elektrycznych podtynkowych. Z kolei uchwyty okrągłe wykorzystuje się do mocowania przewodów podczas prac tynkarskich. Najczęściej są to przewody antenowe, do telewizji satelitarnej, do instalacji alarmowych, internetowych, a także do instalacji wykorzystywanych w inteligentnych domach.

Z pomocą uchwytów kablowych wbijanych można w szybki sposób wykonać montaż wiązek przewodów i kabli do ścian oraz elementów stolarki budowlanej. Dzięki nim można uzyskać także szybkie i pewne mocowanie nie tylko w podłożach drewnianych, ale również w wielu materiałach budowlanych, np. w betonie lub cegle dziurawce. Aby umieścić uchwyt w wybranym podłożu, wystarczy wbić go młotkiem w uprzednio wywiercony otwór. Można to zrobić także za pomocą zintegrowanego gwoździa lub kołka.

Uchwyty kablowe z gwoździem typu FLOP stosuje się, gdy zachodzi konieczność uzyskania szybkiego i trwałego mocowania w podłożach drewnianych lub gazobetonowych. Do cegieł typu dziurawka idealny będzie uchwyt hakowy UWH. Można go stosować tam, gdzie nie ma możliwości zamocowania uchwytu przy pomocy hartowanego gwoździa, jednak istnieje możliwość wywiercenia otworu. Natomiast uchwyty kablowe UWP sprawdzą się przy montażu przewodów płaskich i okrągłych. Często wykorzystywane są jako uchwyt przytrzymujący przewód na ścianie podczas nakładania tynków lub wykonywania wylewek.